Forex Stock Exchange Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cyborg Pro
advertisement

Hulk trading robot
advertisement

Yukimura trading robot
advertisement

Cyborg Pro
advertisement

Go down
Yuri
Yuri
Moderator
Number of messages : 509
Points : 3495
Date of Entry : 2015-06-28
Year : 37
Residence Country : Russia

attention Wskaźnik OBV

Tue Aug 29, 2017 8:43 pm
Jest to wskaźnik równowagi wolumenu (OBV), opracowany został przez Josepha Granville’a jako wskaźnik wyprzedzający. Kiedy cena zamknięcia jest większa od ceny zamknięcia z dnia poprzedniego, wolumen zanotowany tego dnia jest dodawany do OBV. Jeśli cena zamknięcia jest niższa niż poprzedniego dnia, wtedy zanotowany wolumen jest odejmowany od OBV. Kiedy cena zamknięcia jest taka sama, OBV nie zmienia wartości. Ponieważ wartości OBV zależą od momentu rozpoczęcia obserwacji, jego bezwzględne wartości nie mają większego znaczenia prognostycznego. Istotne są trendy oraz dywergencje występujące na tym wskaźniku.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kiedy nowe OBV osiąga nowe maksima jest w trendzie wzrostowym, jeśli osiąga nowe minima w trendzie spadkowym. Kiedy OBV jest w trendzie wzrostowym i nastąpi wyłamanie z tego trendu (albo przejście w trend boczny), jest to sygnał sprzedaży. Odpowiednio, jeśli nastąpi wybicie z trendu spadkowego, jest to sygnał kupna.

OBV daje również sygnały wejścia na rynek, kiedy tworzy dywergencje z cenami. Jeżeli ceny osiągają nowe maksimum, po korekcie trendu wzrostowego, a OBV nie przebija swojego maksimum, jest to sygnał do zajęcia krótkiej pozycji. Kiedy w trendzie spadkowym ceny osiągają nowe minimum, a OBV w tym samym czasie rysuje dno powyżej poprzedniego, pojawia się sygnał do kupna.

Inwestor korzystający z tej strategii musi mieć na względzie, że platforma za wolumen uważa liczbę ticków w danej świeczce. Tym samym korzystanie z tego wskaźnika może być utrudnione.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum